Co byste měli vědět, než se pustíte do ladění kytary

Abyste struny správně naladili, musíte vědět, o jaké struny vlastně jde. Akustické i elektrické kytary bývají většinou 6strunné, s tóny E, A, D, G, H, E v pořadí od nejtlustších strun po nejtenčí. Dejte si pozor, běžné ladičky používají anglické označení, při kterém se struna H označuje jako B. S tímto způsobem ladění si vystačí většina začínajících muzikantů, existují ale i jiné možnosti.

TIP: U standardního ladění 4strunné basové kytary jde o tóny E, A, D, G a v případě ukulele G, C, E, A. 

Alternativní typy ladění ocení pokročilí kytaristé

Různé typy ladění uzpůsobí kytaru danému hudebnímu žánru nebo osobním preferencím hudebníka. Získáte tak barvitější zvuk, lepší rozsah nebo si ulehčíte hraní některých akordů – většinou toho dosáhnete podlaďováním jednotlivých strun. Takové ladění ale vyžaduje větší zkušenosti a začátečníci by se do něho pouštět neměli.

Mezi nejoblíbenější alternativní ladění patří například Drop D (podladění E na tón D – D, A, D, G, B (H), E) pro metal a alternativní rock nebo Open G (ladění do otevřeného akordu G dur – D, G, D, G, B (H), D), který se často využívá v rocku nebo blues.

Seznamte se se třemi základními způsoby ladění kytary

Každý způsob má svá specifika a pro a proti. Nedá se říct, který je nejlepší – každý muzikant preferuje něco jiného, proto si vyzkoušejte, co bude sedět zrovna vám.

TIP: Dočasného přeladění rychle dosáhnete pomocí kytarového kapodastru = příslušenství, které stlačí struny a zvýší tak tóny. 

1. Jak naladit kytaru pomocí ladičky

Skvělým pomocníkem, který vám pomůže naladit kytaru bez větší námahy, je kytarová ladička. Oproti jiným způsobům ladění si za ni připlatíte, ale výhodou je její přesnost, rychlost a snadné ovládání.

  • Zapnutou ladičku umístěte do blízkosti kytary. Platí, že čím blíže, tím lépe. Klipovou ladičku připevněte na hlavu kytary, elektrickou kytaru propojte s ladičkou nástrojovým kabelem a otočte potenciometrem doprava.
  • Začněte s nejtlustší strunou E, drnkněte na ni a chvíli počkejte.
  • Na displeji ladičky se objeví informace o tom, v jakém tónu se pohybujete a jak daleko se od cílového tónu odchylujete – ručička se vychyluje buď doprava, nebo doleva, pokud je na středu, je struna správně naladěná.
  • Když se ručička vychyluje doprava, dostali jste se nad tón a musíte strunu pomocí ladícího kolíku povolit. Ručička na levé straně značí, že je pod tónem a musí se více utáhnout.
  • Stejně postupujte strunu po struně a na závěr zadrnkejte na všechny struny a ověřte, že zní tak, jak mají.

Některé ladičky na kytary mají barevné značení a když strunu správně naladíte, rozsvítí se zelené světlo.

2. Využijte k ladění moderní technologie

Pokud slyšíte, že vás kytara při hraní tahá za uši, a nemáte zrovna po ruce ladičku, můžete si pomoct chytrým telefonem nebo počítačem. Stačí si stáhnout jednu z mobilních aplikací v Google Play nebo App Store (některé jsou i zdarma) nebo zadat do vyhledávače „ladění kytary on-line“ a využít některou z on-line ladiček.

Postup je velmi podobný jako v případě ladičky. Zařízení s on-line ladičkou stačí položit do blízkosti kytary a začít ladit. Na displeji se vám ukáže ručička a cílem je dostat ji na střed. Aplikace vyžadují velmi kvalitní mikrofon, nevýhodou je nepřesnost ladění v rušném prostředí, výsledky pak můžou být zkreslené. 

3. Jak naladit kytaru bez ladičky

Jde to, ale zvládnou to jen zkušenější kytaristé, kteří se můžou spolehnout na svůj sluch a mají kytaru dostatečně naposlouchanou.

  • Začněte s nejsilnější strunou. Ideálně ji nalaďte, podle jiného hudebního nástroje. Pokud tu možnost nemáte, spolehněte se čistě na svůj sluch.
  • Sousední struny jsou od sebe vzdálené na 5 pražců = 5 půltónů. Využijte toho a stiskněte strunu E na pátém pražci, kde vydá tón A, který naladíte na strunu A.
  • Výjimku představují struny G a H – ty jsou od sebe vzdálené na 4 tóny (4 pražce).
  • Nakonec zkontrolujte, že kytara zní tak, jak má. Pokud se vám něco nezdá, struny polaďte nebo celý proces znovu zopakujte.

Nejedná se o nejjednodušší a nejpřesnější způsob ladění kytary, vyžaduje navíc trpělivost a cvik, pokud ale nemáte nic jiného po ruce, vystačíte si i se svým sluchem.

Jak často ladit kytaru

Počítejte s tím, že pokud se vám do ruky dostane zbrusu nová kytara, než začnete s hraním, budete ji muset naladit. To samé platí i při každé výměně strun. Čím více budete na kytaru hrát, tím častěji ji musíte ladit. Ideálně laďte před každým hraním.