Vybavení pro Dj – kde začít 

Před výběrem Dj techniky si ujasněte, jak a co vlastně chcete hrát. Každé zařízení totiž pracuje trochu jinak. Dáváte přednost mixování, upravování hudby, nebo raději tvoříte vlastní skladby? Oblíbený hudební žánr vám může pomoct vybrat ideální mixážní pult. Vemte v potaz také místa, kde budete hrát, a podle toho vyberte správné vybavení. 

DJ technika

Vsaďte na klasický dýdžejing

K tradičnímu DJingu neodmyslitelně patří mixážní pult a dva gramofony, pomocí kterých můžete scratchovat i srovnávat beaty a skladby. DJ gramofony vybírejte z USB nebo analogových modelů. Mezi dva základní typy analogových gramců patří řemínkové modely a s přímým náhonem, které ocení zejména pokročilí hráči, protože tyto modely mají přesnější a lepší odezvu. Na levnějším řemínkovém gramofonu si zase krásně osvojíte základy dýdžejingu. S gramofony s USB rozhraním snadno digitalizujete vinyly = převedete je do PC. 

Mixážní pult vám umožní slučovat zvukové stopy. Mezi základními funkcemi by nemělo chybět ovládání poměru zvuku mezi jednotlivými kanály, ekvalizace a různé efekty. Důležitým kritériem při výběru je počet kanálů – ten ovlivňuje, kolik zvukových stop dokáže pult mixovat. Začátečníci si vystačí s mixážním pultem se 2 kanály, profíci zvolí čtyři a více kanálů. Mixážní DJ pulty seženete v analogovém a digitálním provedení. Analogový má méně funkcí a hodí se spíš pro práci s gramofony, ale pro nováčky je ideální volbou se skvělým poměrem ceny a výkonu. Digitální DJ pult disponuje více funkcemi, ale je dražší a má větší rozměry i hmotnost. 

DJ kontroler ocení začátečníci i profíci

DJ kontrolery patří v současnosti mezi standardní vybavení pro DJ. Pohodlné řešení představuje all-in-one kontroler, který má v sobě integrovanou zvukovou kartu a mixážní pult. Do PC se zapojuje přes USB rozhraní a dělí se podle počtu kanálů. Specifické jsou MIDI kontrolery, které neslouží k mixování hudby, ale pracují s hudebním softwarem – v něm přiřadíte kontroleru zvuk, který pak hrajete. Využít ho můžete také pro spouštění loopů = předem připravených smyček. 

DJ kontroler

TIP: Seženete i jednoduché DJ kontrolery, které jsou velmi skladné a dokážou pracovat s chytrým telefonem nebo tabletem.

V neposlední řadě si posviťte na sluchátka pro DJ

Sluchátka musí dýdžejovi dobře sedět, protože je má na uších i několik hodin bez přestávky. Pro DJ se hodí sluchátka s uzavřenou konstrukcí, která zabrání pronikání zvuku z okolí a umožní mu plné soustředění na hudbu. Pokud potřebujete slyšet, co se děje před stagí, sáhněte po sluchátkách s otočným náušníkem – v jednom uchu uslyšíte zvuky z prostoru, v druhém ty z pultu.

Nezapomeňte ani na další DJ vybavení

Mikrofon
Reproduktor
Software na mixování
DJ přehrávače
● Groovebox
Zvuková karta

Tipy, jak se pustit do dýdžejingu

DJ nutně nemusí mít vytříbený hudební sluch, ale cit pro hudbu a hlavně smysl pro rytmus. Pokud nevíte, jestli je dýdžejing pro vás, zkuste navštívit nějaký DJ workshop, kde si to vyzkoušíte. Řada z nich je i zdarma. Jakmile se do toho pustíte, obrňte se trpělivostí – jako po másle to ze začátku asi nepůjde, všechno vyžaduje poctivý trénink. Inspirujte se u profíků nebo na internetu a sledujte novinky v hudebním světě.