Jak často měnit struny na kytaře

Opotřebované struny ovlivňují kvalitu zvuku a délku tónu. Míra opotřebení závisí na tom, jak často a v jakém prostředí na kytaru hrajete. Někdo tak může měnit struny po týdnu, jiný kytarista třeba po 3 měsících a profesionální muzikanti často vyměňují struny po každém koncertu. Struny, které je potřeba vyměnit, poznáte podle: 

  • mdlého, nevýrazného zvuku a špatného dozvuku tónů – kytara zkrátka nezní tak, jak by měla.
  • vizuální stránky – nové struny jsou lesklé a hladké, používáním tmavnou, matní a na omak jsou hrubší. Dalším ukazatelem může být i narušené vinutí.
  • špatného ladění – pokud přestávají ladit v oktávách, přišel čas struny vyměnit. 

Na čem závisí stárnutí strun

Opotřebování strun ovlivňuje řada faktorů. Na prvním místě stojí intenzita hraní. Při hře na kytaru se do vinutí strun dostávají drobné částečky kůže, které se tam usazují a postupně struny ničí. Životnost strun prodloužíte vhodnou kosmetikou = čističem strun a jemným hadříkem. Na stárnutí se podílí také pot na rukou a vzdušná vlhkost

Nejprve vyberte vhodné struny na kytaru

Až přijde čas na výměnu, musíte vybrat ty správné. Liší se materiálem, tloušťkou, tvarem jádra a způsobem vinutí. Kytarové struny zvolte podle typu nástroje.

  • Struny pro klasické kytary – ideálně nylonové. Mají sice méně výrazný zvuk než kovové, jsou ale jemnější, měkčí a příjemnější na hraní. Nemusíte mít trsátko a ocení je zejména začátečníci.
  • Struny pro akustické kytary – používají se kovové struny, nejčastěji bronzové nebo fosforbronzové. Jsou ostřejší, proto je lepší na ně hrát trsátkem.
  • Struny pro elektrické kytary – i tady potřebujete kovové struny, na výběr ale máte z více slitin (ocel, nikl, kobalt). Každý kov zní trochu jinak, takže hodně záleží na osobních preferencích.

Pak se ještě zaměřte na jejich tvrdost a tloušťku.

Vyzrajte na výměnu strun na kytaře

Existuje řada postupů a způsobů přestrunění, vyzkoušejte si, co vyhovuje právě vám.

Zbavte se starých

Pomocí kličky povolte struny a přeštípněte je štípacími kleštěmi. U akustických a klasických kytar zvolte místo nad rezonančním otvorem, zabráníte tak poškrábání laku, které by uvolněné struny mohly způsobit. Vyjměte část struny navinuté na kolících ladící mechaniky a poté odstraňte zbytek z kobylky. V případě elektrických kytar musíte struny vytáhnout ze struníku nebo z bloku na zadní straně.

Připevněte nové

Než ke kobylce připevníte nové struny, vyčistěte hmatník. Můžete ho ošetřit také speciálními přípravky. Musíte rozlišit jednotlivé struny. Bývají označeny barvami nebo čísly, pokud tomu ale tak není řiďte se jejich tloušťkou. Pořadí strun na kytaře je od nejtlustší po nejtenčí E, A, D, G, H, E.

U akustické kytary protáhněte struny otvorem v kobylce a připevněte je kolíčkem. Nylonové struny pro klasickou kytaru navažte ke kobylce. U elektrické kytary se setkáte s dvěma způsoby zajištění. Buď struny provlečete skrz struník, nebo (jako v případě Stratocastera) otevřete otvor na zadní straně a strunu protáhnete přes kobylku. Nakonec struny protáhněte kolíky na ladící mechanice a optimálně napněte. 

Vždy vyměňte všechny struny najednou, aby byl výsledný zvuk krásně vyvážený a staré a nové struny si vzájemně neintonovaly.

Nevíte, co dál?

Struny máte zbrusu nové a teď už nezbývá nic jiného, než správně naladit kytaru, aby hudební nástroj hrál tak, jak má. Buďte trpěliví, novým strunách chvilku trvá, než si tzv. sednou.