Seznamte se s typy sluchátek

Na trhu se setkáte s celou řadou sluchátek. Dají se rozdělit podle provedení, způsobu používání nebo podle napájení. Liší se také designem, ale podle vzhledu sluchátka nevybírejte. 

Podle způsobu používání

  • Herní sluchátka vybírejte s mikrofonem, abyste mohli komunikovat se spoluhráči. Většinou se zaměřují na hluboké basy, které umocní zvuky výbuchů nebo střelby zbraní. Často disponují i prostorovým poslechem. Zaměřte se na polstrování, aby bylo nošení herních sluchátek pohodlné i při několikahodinovém hraní.
  • Poslechová a Hi-Fi sluchátka ocení ti nejnáročnější uživatelé, nabízí totiž maximální kvalitu zvuku. Ten je čistý, bohatý a jde v něm slyšet sebemenší detail. Tyto sluchátka ale vyžadují kvalitní zdroj zvuku.
  • Mezi špičku na trhu patří studiová sluchátka. Jedná se o profi nástroje, které přehrají zvuk přesně tak, jak jeho autor zamýšlel. Mají vyrovnanou frekvenční charakteristiku. Hodí se na míchání, mastering a další práci s hudbou. Muzikanti a tvůrci hudby se bez nich zkrátka neobejdou.
  • U DJ sluchátek hraje hlavní roli komfort při nošení, protože se počítá s tím, že je DJ bude mít na uších dlouho. Musí dobře sedět a poskytovat vysoký výkon. Bývají uzavřená, některé modely mají otočný náušník. Díky tomu DJ uslyší zvuk z pultu i z okolí. 

Oblíbená jsou také sportovní sluchátka s odolností vůči potu nebo speciální sluchátka k mobilu či televizi.

Drátová vs. bezdrátová sluchátka 

Bezdrátová sluchátka přenáší zvuk nejčastěji pomocí Bluetooth. Nabízí komfort a volnost pohybu, ale musíte je nabíjet. Špičkové modely se kvalitou zvuku vyrovnají drátovým, ale připlatíte si za ně. Bezdrátová radiofrekvenční sluchátka ocení především nároční uživatelé – vynikají větším a silnějším dosahem signálu. Velmi oblíbená jsou i sluchátka true wireless, která nejenže nepotřebují kabel, ale nejsou spojená ani mezi sebou.

Drátová sluchátka poskytují velmi kvalitní reprodukci zvuku a seženete je v různých provedeních. Jste u nich limitováni pouze délkou kabelu

Podle provedení

  • Sluchátka do uší (intraaurální) – vkládají se přímo do zvukovodu a vyrábí se v podobě levnějších pecek (earbuds) nebo špuntů (in-ear) a pyšní se skvělým poměrem ceny a kvality.  Pecky lehce propouští okolní hluk, kdežto špunty mají uzavřenou konstrukci. Kvalita zvuku bývá horší než u ostatních modelů.
  • Sluchátka na uši (supraaurální) – přikládají se na ucho, ale nepřekrývají ho celé, takže mívají horší tlumení. Najdete mezi nimi modely všech tříd od sluchátek nižší kvality až po profi provedení.
  • Sluchátka okolo uší (circumaurální) – obemknou ucho jako celek, čímž dobře tlumí okolní hluk. Poskytují velmi kvalitní reprodukci, pro profíky k nezaplacení. S tímto provedením se často setkáte u studiových sluchátek nebo hráčských headsetů. Jsou pohodlná i při několikahodinovém nošení. Bývají ale větší a méně skladná. 

Existují i sluchátka za uši (v podstatě jde o špunty s křidélky, která sluchátka lépe ukotví v uchu) a sluchátka na lícní kosti tzv. bone conduction. Nevkládají se do zvukovodu ani nezakrývají ušní boltec, leží na lícních kostech a přenáší zvuk pomocí vibrací do vnitřního ucha. 

Podle konstrukce

  • Otevřená – poskytují věrnější zvuk s minimálním zkreslením, ale méně tlumí okolní hluk a zároveň propouští zvuk i ven. Ocení je především ti, kteří míchají hudbu. 
  • Polootevřená – představují určitý kompromis. Lépe eliminují okolní ruchy, ale zvuk bude unikat ven.
  • Uzavřená – hodí se, když se potřebujete maximálně soustředit. Zvuk nepropustí dovnitř ani ven. Představují ideální volbu pro nahrávání zpěvu a sólových nástrojů. 

Na jaké parametry se zaměřit

Ať už si chcete pořídit studiová, nebo herní sluchátka, vyplatí se sledovat několik parametrů, které vám napoví, jak budou hrát. Tyto hodnoty ovlivňují kvalitu zvuku. Zaměřte se i na extra funkce, hlavně pokud máte na sluchátka zvláštní požadavky.

Impedance

Zjednodušeně řečeno, impedance vyjadřuje odpor obvodu ve sluchátkách. Udává se v ohmech (Ω). Platí, že čím nižší impedance, tím větší výkon potřebny pro kvalitní zvuk. Například studiová sluchátka by měla mít impedanci nad 80 Ω.

Frekvenční rozsah

Uvádí se v hertzích (Hz) a napoví vám, jaké frekvence sluchátka zvládnou reprodukovat = jak vysoké či nízké zvuky umí přehrát. Frekvence by měla pokrývat všechna slyšitelná pásma a rozsah sluchátek by měl být od 20 Hz do 20 kHz. Setkáte se i se sluchátky s frekvenčním rozsahem třeba 45 000 Hz, ta už jsou pro opravdové audiofily

Citlivost

Vyjadřuje akustický výkon sluchátek a udává se v decibelech (dB). Určuje, jak citlivě přijímají signál. Ovlivňuje také hlasitost – čím vyšší citlivost, tím hlasitější zvuk. 

Funkce navíc

  • Active Noise Control (ANC) – funkce aktivního potlačení okolního hluku snižuje ruchy z vnějšího prostředí. Nejkvalitnější modely umožňují tuto funkci částečně nebo úplně vypnout, což se hodí, když sluchátka používáte například při běhání u silnice. Sluchátka s ANC využijete především vevnitř, kde nehrozí nebezpečí v podobě projíždějícího auta apod.
  • IP ochrana – objevuje se v podobě např. IP00. První číslo udává stupeň ochrany před mechanickým poškozením a vniknutím cizího tělesa, jako je prach, druhé ochranu před kapalinami (vodou, potem). Pokud se sluchátky často cestujete, hodí se, když se dají alespoň částečně složit. Ideální jsou také výměnné kabely a náušníky.

Užívejte si hudbu ještě více

Zejména milovníci hudby ocení sluchátkový zesilovač, díky kterému si můžete kvalitní zvuk užívat naplno. Výsledek se pak často vyrovná špičkovým reproboxům. Některé modely navíc připojíte také k elektrické kytaře