Co je kytarové kombo

Kombo ke kytaře je zařízení, pomocí kterého ozvučíte hudební nástroje. Jedná se o zvukovou techniku představující jeden z nejjednodušších způsobů ozvučení – snadno ho zapojíte a navíc je velmi kompaktní. Ocení ho především hráči na elektrickou kytaru, ale seženete i kytarová komba, která ozvučí elektroakustické a akustické kytary

Kombo na kytaru vs. zesilovač

Kytarové kombo se skládá z předzesilovače, koncového zesilovače a reproduktoru. Předzesilovač (preamp) zesílí signál přijatý z kytary, aby ho další části zařízení mohly správně zpracovat. Pro výsledný zvuk je klíčový, rozhoduje o síle zkreslení, charakteristice zvuku a jeho textuře. Koncový zesilovač (poweramp) určuje sílu aparátu a zesiluje signál tak, aby s ním mohl pracovat reproduktor. Ten produkuje koncový zvuk.

Kytarové kombo je menší a lehčí, je ideální na hraní doma nebo v malé zkušebně, někteří muzikanti ho ale používají i na koncertech. Naproti tomu zesilovač obsahuje pouze předzesilovač a koncový zesilovač. Mívá větší výkon než kombo, ale sám o sobě nehraje, protože mu chybí reproduktory. Reprobox (kabinet s reproduktory) napojený na zesilovač se jmenuje stack a používá se hlavně na koncertech. Aparatura je těžší a větší a v menších místnostech se můžete potýkat se špatným nastavením zvuku.

Jak vybrat kytarové kombo

Při výběru komba ke kytaře hraje klíčovou roli výkon, požadavky na zvuk (hudební žánr, ke kterému tíhnete), ale také zkušenosti hráče a účel použití, tj. jestli chcete hrát doma nebo někde koncertovat.

Typy kytarových komb

Tranzistorová komba – přináší stálý zvuk s ostřejšími tóny. Ideálně volte dvoukanálové kombo s čistým a zkresleným kanálem. Tranzistorová komba jsou relativně nenáročná na údržbu a méně náchylná na poškození. Hodí se pro domácí drnkání i na menší pódia. Skvěle si rozumí s kytarovými efekty. Ocení je především začínající kytaristé.
Lampová komba – nabízí velmi dynamický zvuk a zesilují široké spektrum frekvencí, skvěle se tak při živém hraní prosadí i vedle bicích. Nejlépe poslouží na menších a středních pódiích. Patří mezi nejkvalitnější kytarová komba, ale počítejte s tím, že si za ně připlatíte.
Hybridní komba – kombinují v sobě to nejlepší z lampových a tranzistorových komb. Poskytují větší dynamiku zvuku, ale zachovávají si přijatelnou cenu.

Modelingová komba – mají v předzesilovači zabudovaný digitální procesor, který dokáže simulovat různé druhy zvuků, efektů a zkreslení. Můžete tak zvuk více modulovat.
Akustická komba – používají se u elektroakustických a akustických kytar. Disponují vstupem pro mikrofon a jsou jako dělaná pro písničkáře

Výkon

Jednotlivé typy kytarových komb se liší svým výkonem. Udává se ve wattech (W) a rozhoduje o hlasitosti. Vezměte v úvahu, jakou muziku hrajete a jaká je
akustika místnosti. Na domácí hraní stačí kytarová komba s výkonem 20–50 W, do zkušebny si pořiďte 50–60W zařízení.

Průměr reproduktoru

Průměr reproduktoru se udává v palcích a standardně bývá 12" (30,5 cm). Menší reproduktory mají jasnější zvuk ve vyšších frekvencích, větší modely nabízí plnější zvuk v nižších frekvencích (basech).

TIP: Kromě technických parametrů můžete kombo ke kytaře vybírat i podle funkcí, kterými disponuje. Jedná se například o ovladač frekvencí nebo potenciometr.

Jaké kombo pro začátečníky? Poradíme, s čím neuděláte chybu

Pro začátečníky jsou nejideálnější tranzistorová komba, která schovají případné nedokonalosti hraní a jsou cenově dostupnější. Poohlédněte se po výkonu 20–50 W a menším průměru reproduktoru – vystačíte si s 6–10" reproduktorem