Strunné nástroje se u muzikantů těší velké oblibě především díky své všestrannosti. Klasická kytara pořád hraje prim, ale exotické ukulele jí začíná šlapat na paty svými specifickými havajskými tóny. Na jaký nástroj si zadrnkáte vy? Zjistěte, jestli se pro vás hodí právě ukulele, nebo kytara.

Po kterém strunném nástroji sáhnout

Rozhodujete se mezi kytarou a ukulele? Nejprve si rozmyslete, co byste chtěli hrát. Fanoušci tvrdšího rocku nebo metalu si rozhodně vyberou kytaru. Oba nástroje jsou univerzální, i na ukulele zahrajete téměř cokoliv, až na to, že to bude znít jinak. Už od pohledu je zřejmé, že kytara má větší a mohutnější tělo. S rozdílnou velikostí souvisí i počet strun – ukulele má čtyři, kytara  nejméně šest. V čem se oba nástroje dále liší? 

Kytara jako nestárnoucí klasika

Díky většímu tělu dokáže kytara vykouzlit hutnější a hlasitější tóny. Na své si přijdou milovníci všech hudebních žánrů, neutrálnější zvuk kytary se navíc hodí k většině písní. Hudební fajnšmekři můžou vybírat z různých typů a provedení. Na druhou stranu bývají kytary dražší než ukulele a kvůli větší velikosti nejsou příliš ideální na cesty. Větší hmatník a více strun může někomu dělat problém, ale naopak je ocení lidé s většíma rukama, pro které může být hraní na menší ukulele nepohodlné. 

Exotické ukulele novým trendem

Drobnější tělo, užší a kratší hmatník a jen čtyři struny vyhovují nejen začátečníkům. Ukulele je cenově dostupnější a snadno ho vezmete všude s sebou. Na výběr máte z řady barevných dekorů. Hra na čtyřstrunný nástroj přijde leckomu jednodušší, ale i tak se nevyhnete poctivému cvičení. Pokud už umíte hrát na kytaru, přechod na ukulele pro vás bude snadný. V poslední době obliba ukulele roste díky jeho specifickému zvuku – vyluzuje jemné havajské tóny.

Není ukulele jako ukulele

Stejně jako u kytar můžete vybírat z více druhů. Liší se svou velikostí, využitím a způsobem ladění.

  • Sopránové ukulele – je ze všech typů nejmenší (zhruba okolo 53 cm). Vyznačuje se typickým tenkým vysokým zvukem. Pražce jsou velmi blízko u sebe, hodí se proto spíše pro hráče s útlejšími prsty nebo děti. 
  • Koncertní ukulele – 58cm tělo nabízí plnější a hlasitější tóny. Díky větší délce se také lépe drží. Ideální velikostí těla, typickým zvukem a komfortem při hraní patří mezi nejčastější volbu.
  • Barytonové ukulele – jedná se o největší model (až 74 cm) a připomíná tak menší kytaru. I jeho ladění odpovídá prvním čtyřem kytarovým strunám. Vyluzuje spíše hlubší tóny.
  • Tenorové ukulele – hodí se i pro hráče s většíma rukama, protože dosahuje délky okolo 66 cm. Vydává pevnější a širší tóny.

Pokud často vystupujete, sáhněte po elektroakustickém ukulele, jehož zvuk zesílí zabudovaný snímač.

Jak hrát na ukulele

Jestli už hrajete na kytaru, ukulele hravě zvládnete, princip je totiž stejný. Pokud jste začátečník, nejprve si vyzkoušejte úchop. Jste praváci? Krk držte v levé ruce, kterou také stlačujete struny na hmatníku. Leváci si pořídí levoruké ukulele. Pak začněte cvičit akordy na ukulele. Každému vyhovuje jiný systém nácviku, najděte si ten svůj. Poté přejděte na nácvik rytmu a rychlé střídání akordů. Jakmile budete mít základy v malíčku, vyberte si písničku o třech čtyřech akordech a trénujte na ní.
Aby vás hraní nepřestalo bavit, zkoušejte hrát své oblíbené písničky. Hraní se věnujte alespoň pár minut denně a nebojte se ani vystupování před publikem.

Nezapomeňte na příslušenství 

Stejně jako u kytary budete potřebovat náhradní struny a praktický obal, který ochrání ukulele při převozu. Neobejdete se ani bez ladičky, vystačíte si ale s klasickou klipovou.