Jak vybrat kytaru pro začátečníka, aby ho hraní nepřestalo bavit

Řada lidí zastává názor, že začínat by se mělo na klasické kytaře, ale není k tomu důvod. Rozhodující je, jakou hudbu chcete hrát. Jednotlivé druhy kytar vyžadují trochu jinou techniku hry, nacvičte si ji proto rovnou od začátku. Zamyslete se nad tím, co posloucháte a jaké jsou vaše oblíbené písničky. Inspirací vám může být i nástroj vašeho oblíbeného kytaristy. Vhodný nástroj motivuje k další hře i přes drobné počáteční překážky při trénování.

Jakmile si vyberete typ kytary, zvažte, jak ji chcete používat. Plánujete zahájit dráhu profesionálního muzikanta, nebo si budete drnkat jenom pro radost? Od toho se odvíjí cena. Zlatý střed představují kytary od 5 do 10 tisíc korun. Pokud to s hudbou opravdu myslíte vážně, do nástroje zainvestujte, odměnou vám bude lepší zvuk, snadnější učení a kytara vám i lépe sedne do ruky.

Druhy kytar: hudební žánr napoví

Zjistěte, na jakou kytaru se hrají vaše oblíbené písničky, nebo ji zkuste vybrat podle žánru. Každá kytara se totiž hodí na něco jiného.

  • Klasické kytary – změkčují tóny a mají typicky zastřený zvuk. Hodí se na vážnou hudbu, folk nebo flamenco. Občas se s nimi setkáte také v popu. Na klasickou kytaru se upínají nylonové struny a hraje se na ni prsty.
  • Akustické kytary – mají díky kovovým strunám ostrý a zvonivý zvuk, který se nádherně nese nejen u táboráku. Na akustickou kytaru zahrajete folk, country, blues, ale i rock nebo pop. Seznamte se s jednotlivými typy akustických kytar.
  • Elektrické kytary – nabízí velmi širokou zvukovou škálu od tvrdých metalových tónů po jemnější zvuk typický pro jazz, ale neobejdete se bez potřebné aparatury (buď si musíte pořídit kytarové kombo, nebo sestavu zesilovače a reproboxu). Elektrická kytara je spíše kapelní nástroj a pro sólová vystoupení se moc nehodí.
  • Elektroakustické kytary – jsou patrně nejvšestrannější. Můžete na ně hrát jako na akustiku nebo je napojit na kombo a střihnout si parádní kytarový riff. Elektroakustická kytara je ideální volbou pro ty, kteří rádi střídají žánry.

Zvolte správnou velikost kytary

Velikost budete řešit hlavně u klasických kytar, a to zvláště pro děti. Označuje se zlomkem – 1/4 (nejmenší kytara vhodná i pro děti předškolního věku), 1/2 (zhruba pro děti od 8 let), 3/4 (hodí se pro děti od 13 let, ale také všechny dospělé menšího vzrůstu), 7/8 (ideální pro všechny, kteří hledají kytaru jen o několik čísel menší, než je standardní velikost) a 4/4 (pro všechny
muzikanty nad 160 cm).
Obecně platí, že kytara by měla dobře sednout do ruky, zohledněte proto velikost rukou. Počítejte s tím, že na dětskou elektrickou kytaru se hraje vestoje, pohlídejte tedy také váhu

Hudební fajnšmekři se zaměří i na dřevo

Dalším kritériem pro výběr kytary můžou být použité materiály. Setkáte se s:

  • překližkovými kytarami, které mají tzv. vrstvený korpus, snesou i změny teplot a vyznačují se příznivou cenou;
  • polomasivními kytarami s přední deskou z masivu a ostatními částmi z vrstveného materiálu představují kompromis mezi cenou a kvalitou;
  • celomasivními kytarami vyrobenými komplet ze dřeva, které vynikají kvalitou a čistotou zvuku.

Pro výsledný zvuk kytary je určující také druh a kvalita dřeva. Například cedr se často používá u rezonančních desek akustických a klasických kytar, zdůrazňuje výšky, zní hlasitě a průrazně. Velmi často se setkáte s javorem nebo mahagonem, který nabízí bohaté hutnější tóny.

I minimalista potřebuje pár doplňků

Počítejte s tím, že nebudete pořizovat jenom nástroj, ale také kytarové příslušenství. Ladička a sada náhradní strun je nutné minimum. Někomu se hodí i popruh na kytaru a kufr či obal, který nástroj ochrání před poškozením.