Klasická, nebo on-line ladička na kytaru: která je lepší? 

Bez kytarové ladičky se neobejde většina kytaristů, ladit hudební nástroj čistě podle sluchu totiž zvládne málokterý muzikant. Na trhu najdete různé typy ladiček disponující širokou škálou funkcí, které uspokojí i ty nejnáročnější uživatele. Existují i on-line ladičky, které si stáhnete jako aplikaci nebo je otevřete v prohlížeči.

On-line kytarové ladičky vyžadují kvalitní mikrofon, který chytré telefony a počítače často postrádají. Proto nikdy kytaru nenaladíte tak přesně jako s klasickou ladičkou. Pokud se vám ale ladička vybije nebo ji zrovna nebudete mít po ruce, vcelku dobře vám pro jednou poslouží i on-line ladička.

Jak vybrat ladičku

Kytarovou ladičku vybírejte podle toho, kdy, kde a jak ji chcete používat. Je rozdíl, jestli si na kytaru zadrnkáte sem tam ve volném čase, nebo zda koncertujete se skupinou. Pokud často hrajete u táboráků, oceníte ladičku s podsvíceným displejem, abyste mohli ladit kytaru i v horších světelných podmínkách. Používáte ladičku i během vystoupení? Poohlédněte se po
odolnějších zařízeních. Co se týče ceny, platí tady přímá úměra – kvalita odpovídá ceně.

TIP: S hraním teprve začínáte? Naučte se naladit kytaru na první dobrou.

Základní typy kytarových ladiček

Klipové ladičky na kytaru – jsou velmi kompaktní, stačí je připnout na hlavu kytary, kde je klidně můžete nechat i během hraní. Jak funguje klipová ladička? Nemá mikrofon ani vstup pro jack, ale snímá vibrace nástroje. Klipové ladičky jsou všestranné a jednoduché, hodí se tak i pro začínající kytaristy. Pokud potřebujete ladit v hlučnějším prostředí, nechte levnější modely stranou a do kytarové ladičky zainvestujte.
Stolní ladičky na kytaru – bývají vybavené mikrofonem snímajícím zvuk akustické kytary i jackovým vstupem pro připojení baskytary nebo elektrické kytary. Jsou oblíbené díky své přesnosti a snadnému ovládání. Další předností je velký a přehledný displej. V hlučném prostředí vám ale s laděním příliš nepomůžou.
Pedálové ladičky na kytaru – neboli nožní ladičky vynikají vysokou přesností a větší odolností, čemuž odpovídá vyšší pořizovací cena. Jsou určené hlavně pro baskytary a elektrické kytary. Předností je velký dobře čitelný displej, na který dobře uvidíte i v setmělé místnosti.
Rackové ladičky na kytaru – fungují stejně jako pedálové ladičky, ale konstrukčně se liší, aby se daly zabudovat do racku. Hodí se pro profesionální muzikanty, kteří mají v racku nejrůznější vybavení, nebo do nahrávacích studií. 

Výše zmíněné ladičky jsou digitální, setkáte se ale také s ručičkovými ladičkami. V současné době bývají ladičky povětšinou chromatické, díky tomu nabízejí muzikantům větší flexibilitu. Naladíte s nimi tak nejen kytaru, ale i banjo, ukulele, mandolínu nebo jiné strunné nástroje.

Materiál

Většina kytarových ladiček se vyrábí z plastu. Pokud ale zvolíte pedálovou ladičku, poohlédněte se po kovových modelech, které snesou i drsnější zacházení a nejsou tak náchylné na poškození.

Displej a funkce

Pohlídejte si, aby šly informace z displeje zřetelně přečíst. Není na škodu, když je podsvícený – hodí se to při ladění kytary na přímém slunci nebo naopak při nedostatku světla. Kytarová ladička by také měla být kalibrovatelná. Vhodná je i funkce True Bypass = pasivní mechanické přepínání nebo ladění v režimu Mute (tiché ladění).

Pozor na skupinové a sólo hraní

Pokud hrajete sami, stačí si vyzkoušet, jaká kytarová ladička vám sedne nejvíc. Hrajete-li ve dvojici nebo v kapele, měli by ideálně všichni muzikanti ladit své nástroje podle jedné ladičky, aby výsledný zvuk zněl dobře. A pozor, neplatí, že ladičky stejné značky vždycky ladí stejně, musíte je nejdříve otestovat.