Klasická kytara někdy označována také jako španělka je určena především pro vážnou hudbu, ale také další žánry jako např. flamenco. Na klasické kytary se vinou nylonové struny. Pokud tíhnete ke břehům vážné hudby a nebráníte se notám, jste na správném místě, ale pozor na záměnu s akustickými kytarami.

Začátečníci, kteří se poohlížejí po své první kytaře občas zaměňují klasickou a akustickou kytaru a posléze zjistí, že si pořídili kytaru, která neodpovídá jejich představám. Proto je při výběru kytary důležité vědět, zda potřebujete kytaru klasickou nebo akustickou. Klasická kytara je na rozdíl od akustické určena převážně pro vážnou hudbu a má širší krk, rovný hmatník a nylonové struny. Začátečníci na klasickou kytaru většinou nastupují do základní umělecké školy, kde se učí notám, pilují etudy a skladby skladatelů vážné hudby.

Kdežto akustická kytara je určena pro populární modernější žánry jako pop, rock, country, jazz, blues atd. Typické využití akustických kytar je také u táboráků, ohně apod. Akustické kytary mají oproti klasickým kovové struny, užší hmatník a není zde nutná znalost not, mnohdy postačí znalost akordů a rytmů.

U nás najdete klasické kytary pro začátečníky až po kousky pro opravdové virtuóze, stejně tak jako kytary všech velikostí, tedy i malé kytary pro děti. Velikost se označuje zlomkem – 1/4 (nejmenší) 1/2, 3/4, 7/8, 4/4 (největší, tzv. celá kytara).