Elektrická kytara Stratocaster svým tvarem definovala typickou podobu elektrické kytary, která přetrvává dodnes. Jedná se o model elektrické kytary, který na začátku 50. let navrhl Leo Fender, jehož příjmení se stalo nositelem jedné z nejznámějších značek elektrických kytar vůbec. Fender funguje stále, ale elektrické kytary typu Stratocaster dnes vyrábí velké množství dalších firem.

Mezi nejznámější hráče na elektrické kytary Stratocaster stojí zato zmínit jména jako Jimi Hendrix, Eric Clapton, David Gilmour, Yngwie Malmsteen, Ritchie Blackmore a mnoho dalších velikánů.

Jde o velmi univerzální kytary s mnoha zvukovými možnostmi – s touto elektrickou kytarou nešlápnete vedle v jakémkoliv žánru. Pokud však chcete kytaru pro opravdu tvrdý metalový žánr, mrkněte také na superstrat.

Charakteristickým znakem elektrických kytar Stratocaster jsou Single Coil neboli jedno cívkové snímače. Dnes je však na trhu mnoho kytar typu Stratocaster, které kombinují Humbucker a Single snímače. Konfiguraci snímačů rozpoznáte z fotky nebo názvu či popisu (např. SSS – 3x single coil, HSS – humbucker, single, single)